wz
 
Atraktivní místa Zpátky na hlavní stranu

Hrad Buchlov

Počátky hradu se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí tzv. loveckým právem. Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí. Kaple byla vystavěna v 80. letech 13. století pražskou kamenickou hutí po vzoru St. Chapelle - královského hradu v Paříži. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století byl často dáván do zástavy šlechtickým ..

Číst dále 
 


Zámek Buchlovice

Zámek ležící nedaleko hradu Buchlova je ve stylu italské venkovské vily. Urozený hrabě Jan Petřvaldský jej vybudoval v 17.století, jako dar své manželce Anežce Eleonoře z italského rodu Collona. Dnes patří mezi nejvýznamnější barokní šlechtické sídlo v Čechách. Zámecký park s vzácnými dřevinami zde založili Berchtoldové, kteří zámek využívali dočasně jako vojenskou nemocnici. Vlastnili jej až do roku 1945. Zámek se pyšní kvalitní architekturou a rozsáhlými sbírkami a dobovým nábytkem. Nádherná barokní zahrada je přímo fascinující a krásou oslňující ..

Číst dále 
 


Lázně Buchlovice

V okolí městyse Buchlovice, zejména poblíž vodní nádrže smraďavka, můžete také navštívit rekreační letoviska jako :

Lázně leopoldov
www.lazneleopoldov.eu

Centrum regenerace Buchlovice
www.laznebuchlovice.cz 
 


Hrad Cimburk

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany v okrese Kroměříž. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchranné práce, další v roce 1940. V současnosti se o hrad stará občanské sdružení Polypeje, které se snaží o záchranu, dokumentaci a zpřístupnění památky.

Číst dále 
 


Velehrad

Velehrad je farností olomoucké arcidiecéze, děkanátu Uherské Hradiště. Farnost zahrnuje obce Velehrad, Modrá, Salaš a Tupesy. Dohromady čítá asi 3.500 obyvatel. Přímo na Velehradě z tohoto počtu žije asi 1.300 lidí. Na nádvoří před bazilikou slavil 22.4.1990 mši sv. papež Jan Pavel II.. Bazilika s přilehlými budovami a areálem byla v dubnu 2008 prohlášena za národní kulturní památku.

Číst dáleZpátky nahoru